Spilvena un segas kalpošanas laiks ir atkarīgs no to kvalitātes un cik labi Tu par tiem rūpējies. Mēs esam apkopojuši dažus vienkāršus padomus, kā vislabāk rūpēties par segām un spilveniem, lai tie varētu kalpot daudzus gadus.

- Segas un spilveni katru dienu jāsakrata, lai saglabātu pildījuma optimālo gaisīgumu un elastību.

- Izvairies no spilvenu putekļu sūkšanas vai dauzīšanas, jo tas var sabojāt pildījumu.

- Ja Tu gultai uzklāj pārklāju, segas un spilveni var nedaudz saplakt, jo mitrums aizpildīs gaisa bedrītes. Lai pildījums atkal paceltos, gan segas, gan spilvenus var žāvēt dažas stundas veļas žāvētāja, iespējams, kopā ar pāris tenisa bumbiņām vai tā sauktajām žāvēšanas bumbiņām. Tādā veidā pildījums tiek sakustināts.

SEGU UN SPILVENU MAZGĀŠANA

Segu un spilvenu mazgāšana palīdz pagarināt to kalpošanas ilgumu. Dūnas un spalvas ar laiku salīp kopā. Tas var radīt sajūtu, ka sega šķiet plānāka, kā arī samazināt segas kapacitāti jeb tās izolācijas un sildīšanas spējas. Tu vari saglabāt segas kapacitāti, mazgājot to vismaz reizi gadā – vēlams divas reizes, un maksimāli četras reizes gadā, jo citādi mazgāšana var segu pārāk nolietot. Mēs iesakām mazgāt spilvenu divas reizes gadā. Iemesls, kāpēc segas un spilveni ir jāmazgā vismaz reizi gadā 60 grādu temperatūrā, ir tāds, ka dzīvie organismi, piemēram, mājas putekļu ērcītes un pelējums, tiek iznīcināti 60 grādos.

KĀ MAZGĀT SEGAS UN SPILVENUS AR DABĪGU VAI POLIESTERA PILDĪJUMU

Spilvenu mazgāšana un žāvēšana var prasīt līdz 6–8 stundām. Tāpēc ir svarīgi, lai Tu segu un spilvenu mazgāšanai atvēlētu pietiekami daudz laika. Vienmēr ievēro mazgāšanas instrukcijas, kas norādītas uz segas un spilvena.

  1. Pirms mazgāšanas vispirms pārbaudi šuves un pārliecinies, ka nav caurumu. Esi gatavs, ka sega mazgājot var sarauties.
  2. Mazgā segu un spilvenu atsevišķi vai lielā veļas mašīnā.
  3. Segām un spilveniem ar dabīgu pildījumu izmanto mazgāšanas līdzekli bez fermentiem. Parastais mazgāšanas līdzeklis satur fermentus, kas iznīcina spalvu un dūnu īpašības. Tas noņem to dabisko tauku slāni, kas ļauj spalvām un dūnām izolēt un sildīt. Bieži vien iespējams izmantot vilnai paredzētu mazgāšanas līdzekli. Segām ar poliestera pildījumu izmanto parasto mazgāšanas līdzekli.
  4. Mazgā 60 grādos un pabeidz ar vieglu centrifugēšanu.
  5. Žāvē segu/spilvenu žāvētājā kopā ar divām vai trīs tenisa bumbiņām vai tā sauktajām žāvēšanas bumbiņām. Tenisa bumbiņas vienmērīgi izlīdzina pildījumu, lai tas nesaliptu, un sega/spilvens saglabātu savu gaisīgumu.
  6. Žāvēšanas laikā izņem segu no žāvētāja ik pēc 15–20 minūtēm un sakrati. Tas novērš spalvu un dūnu salipšanu, kā arī apdegšanu no žāvētāja.
  7. Pirms lieto segu, ļauj tai pienācīgi izžūt. Tas ļaus Tev izvairīties no pelējuma un sēnītes. Ja segu/spilvenu daļēji žāvē ārpus telpām, noteikti pieskati, lai tai nepiekļūtu saules stari, jo tas var mīkstināt audumu un veidot caurumus.
  8. Kad sega ir sausa, iesakām to izvēdināt ārpus telpām vai žāvēt aukstā gaisā žāvētājā. Tas palīdz nodrošināt optimālu spalvu un dūnu izplatību.
  9. Ja vēlies pārliecināties, vai sega ir pilnīgi sausa, vari to pirms mazgāšanas nosvērt. Pēc žāvēšanas atkārtoti nosver segu. Ja sega sver vairāk nekā iepriekš, tajā joprojām ir ūdens, un tā atkal ir jāžāvē.

KĀ MAZGĀT SPILVENU AR PUTU VAI LATEKSA PILDĪJUMU?

Ja Tavs spilvens ir pildīts ar lateksu, tas ir jāizmazgā pilnā mašīnā un jācentrifugē ar ātrumu līdz 1000 apgriezieniem minūtē. Pēc tam tas ir jāžāvē veļas žāvētājā. Spilvenam visu laiku jāpaliek pārvalkā.

SPILVENI UN SEGA IR BIEŽI JĀMAINA

Segas vai spilvena nomaiņas nepieciešamības biežums var ievērojami atšķirties. Mēs iesakām nomainīt segu pēc 5–10 gadiem atkarībā no nolietojuma. Taču Tavs spilvens var kalpot tikai apmēram 2 gadus, jo spilvens tiek vairāk noslogots nekā sega. Tas ir tāpēc, ka katru nakti Tu guli uz spilvena, un tajā vieglāk iekļūst sviedri.

Šeit ir daži vienkārši padomi, kā noskaidrot, vai ir pienācis laiks jaunam spilvenam vai segai:

- Ja Tavs spilvens bija balts, kad to iegādājies, un tagad ir dzeltens, tas var liecināt, ka ir pienācis laiks to mainīt.

- Ja naktīs stipri svīsti, sega un spilvens jāmaina biežāk nekā parasti.

- Ja pēc žāvēšanas žāvētājā Tavs spilvens vai sega joprojām ir plakana un pildījums ir salipis, tie jāmaina.