Iespējams, tikai retais aizdomājas par to, cik gadus viņa matracis kalpojis un vai to vairs vajadzētu lietot – tāpat kā daudzas citas lietas, arī Tavs matracis nav mūžīgs. Bet cik gadiem matracis ir paredzēts, un vai varam ietekmēt tā kalpošanas ilgumu?

CIK BIEŽI BŪTU JĀMAINA MATRACIS? 

Ieteicamais lietošanas ilgums atkarībā no matrača var ļoti atšķirties. Matrača ilgtspējība ir atkarīga no vairākiem faktoriem.

Kvalitāte: Kvalitāte ir viens no faktoriem, kam ir izšķiroša loma tajā, cik ilgi matracis kalpos – citiem vārdiem, jo labāka kvalitāte, jo ilgāks kalpošanas laiks.

Svars: Slodze uz matraci var ļoti atšķirties. Tāpēc smagāks cilvēks matraci noslogos vairāk nekā vieglāks cilvēks. Rezultātā matracis būs jāmaina biežāk.

Sviedri: Katru nakti mūsu ķermeņi izdala liekās vielas, kas cita starpā izplūst ar sviedriem. Naktī mēs varam izdalīt starp puslitru un pusotru litru sviedru. Sviedri noārda matrača polsterējumu.

Matrača uzturēšana: Ja Tu rūpējies par savu matraci, tas var kalpot ilgāk. Turpmāk tekstā uzzini vairāk par to, kā vislabāk paildzināt matrača mūžu.

Labs rādītājs tam, vai matracis nav par vecu, ir kārtīgi padomāt, vai uz matrača ir ērti gulēt un, vai no rīta pamostoties, Tu jūties labi atpūties un apmierināts. Vecs un izdilis matracis nav veselīgs Tavam ķermenim un labsajūtai. Tas var gan negatīvi ietekmēt Tavu nakts miegu, gan arī radīt lielas neērtības mugurai un muguras lejasdaļai, tāpēc Tev būtu jādodas jauna matrača meklējumos. Parasti higiēnas un fizioloģisku apsvērumu dēļ matraci ieteicams nomainīt pēc 10–12 gadiem.

KOPŠANA UN UZTURĒŠANA

Rūpīga kopšana var pagarināt matrača kalpošanas laiku. Matrača uzturēšanai iespējams veikt dažādas darbības. Ņem vērā šos vienkāršos padomus un iegūsti vairāk no saviem matračiem.

IZMANTO MATRAČA AIZSARGPĀRVALKU

Kad Tu guli uz aizsargpārvalka, tas absorbē sviedrus un aizsargā Tavu matraci. Aizsargpārvalku ir vienkārši mazgāt, un to vēlams mazgāt vismaz sešas reizes gadā vai pat biežāk, ja Tu ciet no putekļu ērcīšu izraisītas alerģijas. Nomaini aizsargpārvalku ik pēc diviem līdz trīs gadiem.

IZMANTO VIRSMATRACI

Labprāt papildini savu matraci ar virsmatraci, jo virsmatracis gan aizsargā matraci, gan palielina komfortu. Tomēr ņem vērā, ka virsmatracis nav tik ilgtspējīgs kā matracis, un tāpēc tas jāmaina biežāk. Tomēr kalpošanas laiks ir atkarīgs no ikdienas slodzes.

GROZI SAVU MATRACI

Atsperu matrači, putu matrači un virsmatrači jāgroza 3–4 reizes gadā. Ne tikai abas gulēšanas virsmas, bet arī galvgalis un kājgalis. Pārbaudi, vai Tavs matracis ir grozāms. Matračiem uz kājām, galvgalim un kājgalim vajadzētu nomainīt vietas 3–4 reizes gadā, tādējādi matracim nebūs iespēja pārāk pielāgoties Tavai ķermeņa anatomijai.

VISA VEIDA MATRAČI REGULĀRI JĀIZSŪC AR PUTEKĻU SŪCĒJU

Higiēnisku apsvērumu dēļ ir svarīgi regulāri izsūkt matraci, lai putekļi un netīrumi neiekļūtu matracī un neaizsprostotu matrača polsterējumu.

ĻAUJ GAISAM PIEKĻŪT MATRACIM NO APAKŠAS

Tādā veidā matracis tiek vēdināts no apakšas, lai izvadītu mitrumu no matrača. Lai nodrošinātu kondensāta izdalīšanos, atsperu un putu matračiem jāatrodas uz redeļu pamatnes gultas rāmī.

IZVAIRIES NO GULTAS PĀRKLĀJA IZMANTOŠANAS

Izvairies no gultas uzklāšanas uzreiz pēc piecelšanās no rīta. Ir svarīgi, lai mitrums, kas naktī ir izveidojies no sviedriem un tvaika, izkļūtu no matrača un lai matracis izvēdinātos.

VĒDINI SAVU VIRSMATRACI UN MATRACI, JA IESPĒJAMS

Tev nav jāvēdina virsmatracis un matracis katru mēnesi, bet tas jādara regulāri. Mājas putekļu ērcītes labi jūtas mitrā vidē, un mitrs matracis vai virsmatracis ir tieši tāda vieta. Tāpēc ir svarīgi, lai Tavam matracim un virsmatracim piekļūtu daudz svaigā gaisa.